כשאנחנו לא מחוברים לייעוד ולשליחות שלנו אנחנו חווים ייאוש ותקיעות. מאמנים רבים מעידים כי אחד הנושאים הקשים ביותר לאימון הוא נושא הייעוד ונדמה כי אין נושא יותר אפוף מסתורין ומבלבל מנושא זה. איך יוצאים ממלכודת הבלבול ומהי הדרך היעילה ביותר לאמן בנושא כיוון בחיים?

כשהייתי קטן חשבתי שהעבר התרחש בשחור לבן. כל התוכניות והסרטים היו בצבע אך הסרטים והיצירות שנעשו בעבר היו תמיד בשחור לבן וכילד לא העלתי על דעתי שהסיבה לכך היא התפתחות המצלמה ולכן הייתי בטוח שהצבע נכנס לעולם רק משנות החמישים. וכהוכחה, אפילו התמונות המשפחתיות הישנות היו בצבעי אפור בטקסטורות משתנות.

זוכרים את הרגע ב”קוסם מארץ עוץ” כשדורתי השובבה נחתה בבטחה בארץ עוץ כשבין רגע המסך התמלא תוך שניות באלפי צבעים בוהקים? זו היא ההרגשה שמרגיש אדם המתחיל לחיות את חייו מתוך הייעוד והשליחות הפנימית שלו, כל דבר ולו הכי קטן פתאום מקבל משמעות ויש הבנה חדשה לגבי ההקשר של הדברים שקרו לו בחייו, לפתע יש בהירות לגבי הדרך שהלכנו בה, המשמעות שלה ולמה קרו הדברים שקרו, למה הם הובילו.

יעוד?! מה זה יעוד?

לכל אחד מאיתנו יש מפתח בתוכו. המפתח הזה הוא מפתח ייחודי, חד פעמי ובעל חשיבות רבה לחיינו ולחיי הסובבים לנו. המפתח הזה הוא שובב מאוד. בבסיסו הוא ילד טוב אך כשלא מכירים בו ונותנים לו ביטוי הוא מתחיל להשתולל, להציק, לצבוט ובמקרים חמורים אפילו להכאיב. בקיצור אינו נותן מנוח.

כשמכירים בקיומו, נותנים לו ביטוי ומתחשבים בו אין דבר יפה וחמוד ממנו. כולו זורח וקורן והשמחה שיוצאת ממנו מאפשרת לנו לאהוב, לשמוח ולהעיז.

המפתח הזה הוא הדבר הייחודי והמשמעותי שיש לנו לתת לעולם. הוא הצבע הייחודי לנו, הוא הדבר המסוים שבאנו ללמד את האנושות, החוויה שנועדנו להעביר או הרגש שבאנו להפיץ. כמובן עוזר לנו למצוא כיוון בחיים. המפתח הזה הוא הוא היעוד והשליחות שלנו והוא יכול בא לידי ביטוי ביותר מדרך אחת בחיינו. צבע, אור ייחודי זה במידה ולא יובא על ידינו לעולם יהיה חסר לא רק לנו כי אם לעולם כולו, כמו חלק של פזל שחסר ואין לו תחליף.

לדוגמא אם כיוון בחיים של דני הוא להביא שמחה הוא לא חייב להיות ליצן בימי הולדת (אם כי זו אפשרות) הוא יכול לממש את הייעוד והשליחות שלו בכל תחום שיאפשר לו להביא שמחה לאנשים שסביבו. הוא יכול להיות מוכר בחנות המקפיד להעלות חיוך על פני לקוחותיו, והוא יכול להיות מנכ”ל של חברה הדואג לשמח, אתם מבינים שאם דני לא יעשה זאת זה יחסר לא רק לו זה יחסר לכל הסובבים אותו גם אם לא ידעו לשים את האצבע על כך.

איפה מתחילים בלחפש כיוון בחיים?

הרבה פעמים אנחנו או המתאמנים שלנו נמצאים בבלבול גדול לגבי הייעוד שלנו. אנחנו מרגישים לא מסופקים מעיסוקינו ואיננו מבינים איך לצאת מהמצב ולאן לכוון.

הנה שלושה כיווני חקירה שיאפשרו לך לכוון את עצמך ו/או את המתאמנים העתידיים שלך אל עבר יעודנו:

 

  • בירור האהבה– כשאנשים מבולבלים בקשר ליעוד  ו- כיוון בחיים. נחקור אותם לגבי האהבות שלהם. פעמים רבות היעוד מסתתר בדברים המעוררים בנו תשוקה. נשאל את עצמנו ו/או את המתאמנים שלנו: מה אתה אוהב לעשות? אם היה לך את כל הכסף בעולם במה היית בוחר לעסוק? מה מושך אותך? מה מסקרן אותך?
  • בירור נתינת ערך – תשאלו את עצמכם מה המקום בו אתם נותנים הכי הרבה ערך, היכן אנשים מדווחים שאתם נותנים להם, עוזרים להם, מאפשרים להם…..להרגיש…לעשות….להבין….להיות…
  • אבחון התדר– סעיף זה הוא הבסיס לשיטת התדר. לכל אחד מאיתנו מהות פנימית ייחודית, סל מתנות איתם נולדנו. הייעוד שלנו קשור בקשר הדוק למתנות הייחודיות שלנו. למהות הפנימית הזו אנחנו קוראים “תדר” ומידע על התדר מכיל גם מידע על היעוד של האדם. הדרך הטובה ביותר לאבחן את המהות הזו היא באמצעות אבחון התדר .

 

 

כשאנחנו יודעים את המהות הפנימית של האדם (התדר) אנחנו יכולים לדעת מהו היעוד והשליחות שלו ומשם להתחיל להשתמש בכלי האימון על מנת לאפשר לו להביא ליישום את הייעוד והשליחות שלו וכך למצוא את ה- כיוון בחיים. חשוב לציין שמימוש הייעוד והשליחות מצוי בכל פעולה בחיינו ואינו בהכרח דורש החלפה של מקצוע. מאמן טוב ידע לאפשר למתאמן בהירות גם בתחום הזה.

תגובות